שלבים בתהליך ליטוש דקים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

שלבים בתהליך ליטוש דקיםלאחרונה ריצוף הדק בחצר שלכם נראה מעט דהוי, מלוכלך וחסר ברק כמו שהיה בעבר. הסיבה לכך יכולה להיות קשורה לגורמים רבים, גם אם מדובר על רצפת דק חדשה שהותקנה לפני קצת יותר משנה. למעשה כדאי לדעת שכל רצפת דק מחייבת תחזוקה שוטפת ונכונה, כך שהיא תוכל להמשיך להיות יפה, אסתטית ופרקטית לשימוש. צריך לזכור שריצוף דק עשוי מלוחות של עץ מלא, וכיוון שמדובר על חומר גלם טבעי שקיים וגדל בטבע – כך הוא מעט יותר פגיע ורגיש, ולכן מצריך טיפול והשגחה צמודה.

הדרך לטפל ולתחזק את רצפת העץ היא באמצעות ליטוש של לוחות העץ, שזוהי פעולה שנעשית על ידי בעל מקצוע באמצעות מכונת ליטוש ייעודית לכך. ליטוש דקים מתבצע כדי לשייף את שכבת העץ הראשונה, וכך חושף שכבת עץ חדשה ומבריקה יותר המעניקה לכל הריצוף מראה מחודש ונקי. כל פעולת תחזוקה כזו כרוכה בכמה שלבים בתהליך ליטוש דקים, עליהם נרחיב במאמר הנוכחי. 

מתי צריך ללטש את רצפת הדק?

כאמור, פעולת הליטוש מוכרחה להתבצע על ריצוף דק באופן קבוע ושוטף כדי לשמור עליו. לכן אפשר לומר כי תהליך הליטוש נעשה לפחות פעם אחת בשנה, כדי להעניק לכל שטח הריצוף מראה נקי, מבריק ויפה יותר שיישמר לאורך זמן. העץ הטבעי מחייב פעולות תחזוקה כדי שימשיך למלא את המטרה שלו, ולכן נוסף לפעולת הליטוש ישנם כמה שלבים נוספים בתהליך התחזוקה המעניקים לרצפת הדק מראה רענן ומחודש.

במקרים בהם רצפת הדק ספגה נזקים רבים ומורכבים יותר, כמו לאחר עונת חורף גשומה במיוחד או קיץ חם עם טמפרטורות גבוהות שהזיקו ללוחות העץ, יהיה צורך לבצע את תהליך חידוש הדק פעם נוספת במהלך השנה – ולמעשה מדובר בתחזוקה שנעשית פעמיים בשנה לפחות. במקרים קשים יותר, יעלה הצורך לבצע את תהליך החידוש בצורה יסודית ומורכבת יותר בהתאם לסוג הנזק שנגרם לריצוף.

בכל אופן כדאי לדעת כי ברוב המקרים אפשר תמיד לרענן ולחדש את רצפת הדק, גם אם היא ספגה נזקים רבים והמראה שלה מיושן ולא אסתטי. הדרך לחידוש הדק תלויה בעיקר בסוג העץ המיושם על גבי הריצוף, ולכן יש להתייעץ מראש עם בעל מקצוע מוסמך כשעולה הצורך לתחזק ולחדש את רצפת הדק. 

שלבים בתהליך ליטוש דקים סטנדרטיים

במקרה שמדובר על תהליך ליטוש שוטף וסטנדרטי שנועד לתחזק את רצפת הדק אחת לשנה, שלבי הליטוש יכללו שלושה פעולות מרכזיות:

  1. שיוף – התהליך מתחיל עם מכונת ליטוש מיוחדת שמשייפת ומסירה את כל שכבת העץ העליונה בריצוף הדק, במקביל להסרה יסודית ומלאה של לכלוך שהצטבר על גבי לוחות העץ. 
  2. ניקוי – לאחר הליטוש, יש לנקות בצורה יסודית את כל שטח הריצוף כדי להסיר באופן מלא אבק, חול, לכלוך וגם שאריות של נסורת שנוצרו בתהליך הליטוש. הדרך הטובה ביותר להיפטר מלכלוך בשלב הזה היא באמצעות מפוח מקצועי.
  3. שימון – בשלב האחרון מיישמים על גבי כל ריצוף הדק המחודש והנקי שכבת שמן, שמטרתה לשמן את כל לוחות העץ וגם להעניק לריצוף מראה מבריק ויפה יותר. פעולת השימון מאפשרת להעניק לעץ שכבת הגנה מפני מזיקים חובבי עץ, וגם להוסיף לחות ללוחות העץ כדי למנוע יובש שלהם והיווצרות סדקים.

שלבים בתהליך ליטוש דקים מורכבים ובעייתיים

כאשר רצפת הדק צוברת לכלוך ונזק משמעותי, במיוחד כשמדובר על ריצוף שלא עבר בעבר ליטוש או שהיה חשוף זמן רב למפגעים סביבתיים ללא הגנה מתאימה, קיימת אפשרות לתחזק ולחדש אותה באמצעות פעולת ליטוש ארוכה ומורכבת יותר. ניתן לומר כי במקרים כאלו פעולת החידוש כוללת 7 שלבים מרכזיים:

  1. המסה – כיוון שהדק ספג נזקים משמעותיים, יש צורך להמיס את הצבע שלו כדי לאפשר לו בסופו של תהליך להיראות מחודש ואסתטי יותר. תהליך זה נעשה באמצעות מסיר צבע מיוחד לעץ.
  2. שטיפה – לאחר המסת הצבע, מנקים את כל משטח העץ באמצעות לחץ מים חזק. נכון לומר שמים אינם טובים לעץ, אך גם כך מדובר על תהליך של חידוש דק שבסוף מעניק לו מראה חדש.
  3. ייבוש – כדי שהמשך שלבי הליטוש והחידוש יהיו אפקטיביים, חשוב להמתין פרק זמן מסוים עד לייבוש מלא של כל רצפת הדק. 
  4. ליטוש – לאחר הייבוש משייפים את כל משטח הדק עם מכונת שיוף מיוחדת.
  5. ניקוי – מבצעים ניקוי יסודי של אבק ונסורת עם מפוח.
  6. שימון – משמנים את כל משטח הדק עם שמן מינרלי ייעודי.
  7. צביעה – לסיום הדק נצבע מחדש בצבע המקורי ממנו עשויים לוחות העץ של הריצוף.

אילו סוגי דק מומלץ ללטש?

פעולת הליטוש פרקטים ודקים מאפשרת לחדש את שכבת העץ הגלויה, באמצעות חשיפה של שכבת עץ נוספת שאיננה הייתה חשופה לתנאים הסביבתיים. כיוון שזוהי פעולה הכרוכה בשיוף עמוק, פעולת הליטוש יכולה להתאים רק לרצפות דק העשויות לוחות של עץ מלא. מכאן ניתן להבין כי דק סינטטי איננו מתאים לפעולת הליטוש והחידוש, כיוון שהוא לא עמיד בפני תהליכי שיוף ועלול להינזק בצורה משמעותית.

כדי להבטיח את שמירת איכות הדק לאורך זמן, מומלץ להתייעץ עם בעל המקצוע לפני שמזמינים אותו לבצע את הליטוש. כדאי לתאר לו את מצב הדק וסוג העץ ממנו הוא עשוי, כשההמלצה היא לשלוח תמונות/סרטונים של כל שטח הדק בכדי שהוא יוכל להבין האם פעולת הליטוש כדאית וכן לתת הצעת מחיר מתאימה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

משה ליטוש פרקטים

אנחנו מציעים שירותי ליטוש פרקטים ודקים במחירים נוחים, שירות מהיר ואמין. אנחנו מתמחים בליטוש פרקטים ודקים מכל הסוגים בעזרת הכלים המתקדמים ביותר.

אז מה היה לנו בכתבה:
053-3524891